Tirematics™ zahrnuje veškerá řešení společnosti Bridgestone v oblasti propojených pneumatik. Systémy IT používají senzory pro dálkové sledování, přenášení a analýzu informací v reálném čase, mezi něž patří teplota a tlak v pneumatikách užitkových vozidel a autobusů.

Fleetové řešení Tirematics™ poskytuje přidanou hodnotu provozovatelům vozových parků preventivní údržbou pneumatik. Díky tomu lze zabránit vážným problémům dřív, než vzniknou, což vede k minimalizaci prostojů vozidla a defektů na cestách. Zároveň dochází k optimalizaci životnosti pneumatik a spotřeby paliva.

„Systém Tirematics společnosti Bridgestone je praktické a nákladově efektivní řešení, přizpůsobené potřebám vozových parků, s velkým pozitivním vlivem na výkony pneumatik, hospodárnost a prevenci defektů,“ říká Neil Purves, vedoucí divize Solution Business Systems ve společnosti Bridgestone Europe.

Systém TPMS provozovaný od roku 2013

Bridgestone poskytuje službu sledování tlaku v pneumatikách, založenou na systému TPMS, v rámci své nabídky služeb pro vozové parky od roku 2013. Systém, založený na „senzorech a snímací bráně“, je vystaven na IAA Užitkové vozy 2016.

Při každém průjezdu vozidla snímací bránou odešlou speciální ventilky pneumatik údaje o tlaku prostřednictvím sítě GSM na server Bridgestone pro správu dat vozových parků. Hodnoty tlaku v pneumatikách jsou v reálném čase vyhodnoceny, a pokud se zjistí, že jsou mimo předem definované rozmezí, dojde k automatickému odeslání e-mailu provozovateli vozového parku a poskytovateli servisních služeb, aby mohla být okamžitě sjednána náprava. Také pravidelné zprávy o stavu pneumatik ve vozovém parku mohou být generovány automaticky. V současnosti je prostřednictvím serveru sledováno více než 100 000 pneumatik, přičemž každý den je změřeno více než 25 000 pneumatik.

Budoucí systém Tirematics poskytne nepřetržitý tok dat v reálném čase

Bridgestone nyní uskutečňuje zkušební provoz rozšířeného řešení propojených pneumatik Tirematics, které poskytne provozovatelům vozových parků ještě větší přínosy. Kromě informací o tlaku a teplotě v pneumatikách jsou na server nepřetržitě přenášeny také důležité provozní údaje vozidla během celé jízdy, nikoli jen při průjezdu vozidla snímací bránou. Díky těmto datům může vyspělý systém Bridgestone pro zpracování dat reagovat rychleji na problémy s tlakem a informovat provozovatele vozového parku a havarijní službu, že dochází k rychlé ztrátě tlaku v pneumatice. Systém také umožňuje vyspělým algoritmům vytvářet předvídavé plány údržby.

Nákladová efektivita pro vozové parky

Preventivní upozornění a pravidelné výkazy o údržbě umožňují provozovatelům vozových parků a poskytovatelům servisních služeb optimalizovat efektivitu provozu vozového parku.

Někteří provozovatelé nákladních vozidel již zaznamenali 75% snížení výskytu defektů na cestách souvisejících s pneumatikami. Vozové parky kromě toho dosáhly snížení spotřeby paliva o 0,5 % díky vylepšenému stavu nahuštění pneumatik jejich vozidel.

Společnost Bridgestone je přesvědčena, že systém Tirematics povede také k výrazné úspoře nákladů na údržbu pneumatik, protože dálkové sledování stavu pneumatik eliminuje potřebu kontrolovat tlak manuálně. Efektivnější údržba navíc umožní používat pneumatiky po delší dobu a s vyšší úrovní bezpečnosti. Tím se také sníží počet předčasně vyřazovaných pneumatik i celkový počet použitých pneumatik. Provozovatelé vozových parků, kteří se rozhodnou pro řešení Bridgestone Tirematics, mohou proto očekávat další snížení nákladů v důsledku hospodárnějšího provozu.

„Kromě nepřetržitých přínosů v podobě snížených nákladů na údržbu pneumatik a odstraňování následků defektů testuje Bridgestone vyspělé aplikace. Ty mohou v kombinaci s provozními údaji vozidla poskytovat vozovým parkům rozšířenou podporu, usnadní výběr optimálních pneumatik pro konkrétní provozní podmínky a umožní nám poskytovat potřebné služby zvyšující disponibilitu vozidla,“ vysvětluje Neil Purves.


Kontakt pro média:
AC&C Public Relations s.r.o.
Zorka Mašková
Tel.: 220 515 314
E-mail: zorka.maskova@accpr.cz

Bridgestone Europe
Bridgestone Europe NV/SA s evropskou centrálou v belgickém Bruselu je klíčovou divizí Bridgestone Corporation, největší společnosti na světě v odvětví výroby pneumatik a gumárenských produktů na světě, se sídlem v Tokiu. V Evropě Bridgestone provozuje vývojové a výzkumné centrum, 8 továren a má zastoupení ve více než 30 zemích s celkem 12 500 zaměstnanci. Pneumatiky vyvíjené a vyráběné v Evropě jsou rovněž exportovány mimo evropské teritorium.

V České republice působí Bridgestone od roku 1994 a dodává sem kompletní řadu osobních, nákladních, motocyklových, zemědělských a stavebních pneumatik značek Bridgestone, Firestone, Dayton a First Stop. Sídlo společnosti je v Praze.

Více informací pro média na www.bridgestonenewsroom.eu.


Bridgestone předvádí přínosy systému Tirematics na IAA