FAQs

Montáž

 • Mohu pneumatiky označené FRT osadit na přední nápravu?

  Raději ne. Společnost Bridgestone doporučuje, aby se pneumatiky pro nákladní vozy označené „FRT“ montovaly na nápravy přívěsu nebo návěsu nebo na pomocné zvedací nápravy, nikoli na záběrové nebo vodící nápravy. (Další informace viz str. 12 technického katalogu Bridgestone).

 • Opravdu musím používat zimní pneumatiky?

  Ať už se jedná o provoz v extrémních severských podmínkách nebo v mírnějším podnebí střední a jižní Evropy, zimní měsíce představují zcela odlišné jízdní situace. To je důvod, proč společnost Bridgestone vyvinula komplexní sortiment prémiových zimních pneumatik pro zajištění kontinuity vašich činností v širokém spektru podmínek: od extrémně nízkých teplot po vlhké počasí, i pro jízdu na ledu a sněhu. Navíc jsou zimní pneumatiky ve většině zemí povinné, a je tedy vhodné zkontrolovat místní předpisy, abyste předešli finančním sankcím či odstavení vozidla. Klikněte zde pro přehled současných právních předpisů.

 • Kolik peněz mohu ušetřit s pneumatikami společnosti Bridgestone Ecopia s nízkým valivým odporem?

  V závislosti na typu vozidla a jízdních podmínkách se valivý odpor pneumatik podílí na spotřebě paliva z 20 % až 50 %. Díky využití nejnovějších zdokonalení v oblasti tvaru dezénu a technologií směsi, pneumatiky Bridgestone Ecopia výrazně snižují valivý odpor, čímž přináší úspory paliva až do výše 5 %(*)! Počítáno pro váš celý vozový park, tyto obrovské úspory snadno kompenzují dodatečné marginální náklady na pořízení pneumatik Ecopia. Zejména pokud vezme v úvahu navíc jejich vynikající bezpečnost, výkony a životnost. Navštivte stránky Ecopia pro více informací a pro přesný výpočet možných úspor dle vaší spotřeby.
  (*) Založeno na výsledcích testů TÜV SÜD a interního testování porovnávajícího ECOPIA H-STEER 001, ECOPIA H-DRIVE 001 a ECOPIA H-TRAILER 001 s předchozími modely Ecopia (R249 Ecopia, M749 Ecopia a R109 Ecopia, v rozměrech 315/70 R 22.5 a 385/55 R 22.5)

 • Jaké informace lze najít na bočnici pneumatik?

  Tyto informace je možné najít zde.

 • Proč investovat do prémiových pneumatik Bridgestone namísto levných pneumatik?

  Protože z dlouhodobého hlediska vám pneumatiky Bridgestone často ušetří více. Nenechte se oklamat tzv. „nízkorozpočtovými“ pneumatikami. Společnost Bridgestone vyvíjí pneumatiky prémiové kvality, které nejen staví bezpečnost na první místo, ale také zohledňují celkové náklady na kilometr. Těmito pneumatikami nabízí vynikající odolnost a kilometrový výkon, nízkou spotřebu paliva, dlouhou životnost pneumatik, skvělou protektorovatelnost a samozřejmě výkon na úrovni zajišťující maximální bezpečnost pro vaše řidiče a maximální dobu provozu pro váš vozový park. Vhodnější pro vaše řidiče, vhodnější pro životní prostředí a vhodnější pro vaše podnikání. Zjistěte více zde.

Údržba

 • Mohu ušetřit peníze prořezáváním mých pneumatik?

  V mnoha situacích může být prořezávání nákladních pneumatik s ocelovým nárazníkovým pásem skutečně dobrou volbou! Správně a odborně provedené prořezávání může prodloužit životní cyklus pneumatik a redukovat odpad. Aby nebyla ohrožena bezpečnost řidiče, je nezbytné, aby prořezávání prováděl vždy jen odborník, a to u pneumatik s alespoň 3 mm zbývajícího dezénu. U nesprávně prořezaných pneumatik může dojít k poškození nárazníkového pásu a kostry. Poškozená kostra pak již není vhodná k protektoraci.
  Poznámka: Dokonce ani částečně (nerovnoměrně) opotřebené pneumatiky by se nikdy neměly prořezávat!

 • Jak se mohu o své pneumatiky starat, aby vydržely déle?

  Kromě udržování správného tlaku v pneumatikách existuje několik dalších doporučení, díky kterým zajistíte, že vaše pneumatiky budou podávat nejlepší výkon po delší dobu.

  1. Každých pár měsíců střídejte pozice pneumatik. Záměnou pozic můžete omezit nerovnoměrné opotřebení pneumatik, prodloužit životnost běhounu a snížit celkové náklady na výměnu a/nebo protektorování. Abyste dosáhli maximálních výsledků, postupujte podle jednoduchých pokynů uvedených zde.
  2. Jakékoliv poškození opravte co nejdříve. Pravidelně kontrolujte, zda nedošlo k zářezům či trhlinám a potřebné opravy proveďte dříve, než se stav zhorší. Dále kontrolujte, zda v běhounu neuvízly nějaké objekty – jako jsou kameny či hřebíky – neboť ty mohou časem způsobit větší škody a/nebo snížit výkon pneumatiky.

 • Jak poznám, jaký je vhodný tlak pro mé pneumatiky?

  Existuje mnoho faktorů, které určují nejlepší tlak vzduchu pro vaše pneumatiky. Nejlepším výchozím bodem je návod výrobce vašeho vozidla. Dále však ovlivňují správný tlak také technické rysy vašich pneumatik, druh nákladu, který je třeba vézt, a stav povrchu, na kterém jsou pneumatiky používány. Mějte na paměti, že je to právě vzduch uvnitř vašich pneumatik, který musí nést zátěž vašeho vozidla (a nákladu), nikoliv kostra! Podhuštění způsobí nadměrné prohnutí pneumatik, rostoucí opotřebení, mechanické napětí, zvýšené tření i valivý odpor a zvýšenou spotřebu paliva. Přehuštění snižuje přirozenou pružnost, což může případně způsobit poškození pneumatik nebo dokonce jejich proražení. V případě pochybností konzultujte problém s odborníkem na pneumatiky!

 • Kolikrát je možné mé pneumatiky protektorovat?

  Společně se společností Bandag nabízí nákladní pneumatiky Bridgestone nejmodernější technologie protektorování na trhu. Chcete-li však získat z vaší investice do pneumatik maximum, je důležité starat se také o kostry pneumatik. Udržování správného tlaku vzduchu, včasné opravy jakýchkoli poškození a pravidelné prohazování pneumatik může významně pomoci k zajištění dlouhé životnosti vašich pneumatik a umožnit vícenásobné protektorování vašich pneumatik. Dále charakteristiky vašeho vozidla, provozní a jízdní podmínky samozřejmě také ovlivňují protektorovatelnost vašich pneumatik. Pro podrobné informace doporučujeme obrátit se na webové stránky Bandag.

 • Kdy musím pneumatiky vyměnit ?

  Pro zajištění bezpečnosti vašich řidičů a ostatních účastníků silničního provozu, ale také pro udržení optimálního výkonu a účinnosti, je třeba měnit pneumatiky včas. Většina evropských zemí má přísné předpisy stanovující minimální přípustnou hloubku dezénu vašich pneumatik. Za účelem redukce celkových nákladů na kilometr však společnost Bridgestone doporučuje protektorování pneumatik ještě před dovršením zákonného limitu, aby se předešlo případnému poškození a tím znehodnocení kostry. Pro více informací se obraťte na naše stránky o protektorování nebo navštivte webové stránky Bandag.

 • Proč je důležité udržovat správný tlak v pneumatikách?

  Existuje několik důvodů! Tím nejdůležitějším z nich je bezpečnost řidiče. Věděli jste však, že podhuštěné pneumatiky mohou také významně ovlivnit spotřebu paliva a životnost vašich pneumatik? Podhuštěné pneumatiky mají vyšší valivý odpor, a tedy spotřebovávají více paliva. Pokles tlaku vzduchu o pouhých 10 % může způsobit zvýšení spotřeby paliva již o 1,7 %. Dále způsobují nadměrné opotřebení ramen vašich pneumatik. Při 20% podhuštění může být životnost vašich pneumatik zkrácena až o 25 %. Stručně řečeno, správný tlak šetří vaše pneumatiky, přináší úsporu paliva a může i zachránit život!

Nařízení

 • Jak poznám, které předpisy pro zimní pneumatiky platí ve které zemi?

  Rozdílnosti v předpisech pro zimní pneumatiky platící v Evropě mohou být trochu matoucí. Proto jsme shrnuli nejpodstatnější informace v tomto dokumentu. Bez ohledu na platné předpisy a sankce však společnost Bridgestone důrazně doporučuje používat takové zimní pneumatiky, které jsou přizpůsobeny vašim konkrétním jízdním podmínkám. Ať už se jedná o provoz v extrémních severských podmínkách nebo v mírnějším podnebí střední a jižní Evropy, zimní měsíce představují zcela odlišné jízdní situace. V zájmu bezpečnosti řidiče a provozní integrity doporučuje společnost Bridgestone průběžně měnit pneumatiky vhodné pro chladnější, vlhčí či extrémnější podmínky.

 • Jak dlouhá je záruční doba společnosti Bridgestone?

  Společnost Bridgestone si stojí za kvalitou svých prémiových pneumatik pro nákladní vozy a autobusy. Proto se na všechny pneumatiky Bridgestone vztahuje standardní záruční doba pěti let (od data výroby). Naše všeobecná záruka se vztahuje na všechny potenciální vady materiálu a zpracování, které se mohou objevit v průběhu záruční doby při běžném používání. Pro podrobnosti o našich záručních podmínkách a další informace o tom, co představuje běžné používání, kontaktujte svého prodejce nebo zástupce společnosti Bridgestone.

 • Jaké informace lze získat z evropského značení pneumatik?

  Od konce roku 2012 je v platnosti nový předpis pro evropské značení, který je určen pro zajištění bezpečnější, efektivnější a ekologičtější silniční dopravy v Evropě. Nové značení pneumatik udává výkon ve třech klíčových oblastech: valivý odpor, brzdění na mokrém povrchu a vnější hlučnost. Je dáno 7 tříd palivové účinnosti a přilnavosti na mokru: od A (nejlepší) po G (nejhorší) a 3 stupně vnější hlučnosti. Samozřejmě existuje mnoho dalších faktorů, které mohou ovlivnit výkony pneumatiky. Pro úplný přehled se obraťte na místního specialistou společnosti Bridgestone nebo klikněte zde pro více informací.